ЗМІСТ І ФОРМИ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Автор(и): Куц В. М.

Куц В. М.,кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри
кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології,

ORCID: 0000-0001-9227-3775

Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2021. № 3 (14): 115–124

У статті доведено, що зміст кримінальної відповідальності утворюють обов’язкові та факультативні її ознаки. Обов’язковими є: а) засудження суб’єкта кримінального правопорушення; б) судимість, зумовлена таким засудженням; в) обмеження або позбавлення прав і свобод засудженого, зумовлене його судимістю. Факультативними є: а) покарання чи його альтернативи; б) додаткові обмеження статусу засудженого, зумовлені покаранням чи його альтернативами. Змістом кримінальної відповідальності зумовлюються її форми.

Ключові слова: кримінальна відповідальність, зміст кримінальної відповідальності, обов’язкові ознаки, факультативні ознаки, форми кримінальної відповідальності.

1. Грищук В. К. Філософсько-правове розуміння відповідальності людини: монографія. 2-ге вид., переробл. і доповн. Хмельницький: Хмельницький ун-т управління та права, 2013. 768 с.
  2. Козаченко О. В. Кримінально-правові заходи: культурно-антропологічний вимір: монографія. Миколаїв: Іліон, 2011. 504 с.
  3. Красницький І. В. Кримінальна відповідальність як інститут кримінального права Франції та України: порівняльний аналіз: монографія. Львів: ЛДУВС, 2008. 232 с.
  4. Меркулова В. О. Кримінальна відповідальність: окремі теоретичні та соціально-правові аспекти: монографія. Одеса: ОЮІ ХНУВС, 2007. 225 с.
  5. Митрофанов І. І. Теоретичні проблеми механізму реалізації кримінальної відповідальності: монографія. Кременчук: ПП Щербатих О.В., 2010. 520 с.
  6. Ященко А. М. Застосування заходів кримінально-правового характеру: монографія. Харків: Ніка Нова, 2014. 388 с.
  7. Куц В. М. Звільнення від кримінальної відповідальності та перспективи його законодавчого врегулювання. Часопис Київського університету права. 2021. № 2. С. 267–270.

Читати далі