ЗМІСТ ПРИНЦИПІВ ФІНАНСОВОГО ПРАВА

Автор(и): Ніщимна С.О.

Місце роботи:

 

Ніщимна С.О.,

доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри адміністративного, цивільного та господарського права і процесу,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

ORCID: 0000-0001-7424-7688

 

Мова: англійська

Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2022. № 3 (17): 64-72

https://doi.org/10.32755/sjlaw.2022.03.064

Анотація

Стаття присвячена характеристиці змісту принципів фінансового права, оскільки правові принципи у фінансовому праві становлять єдину систему та виступають одним із елементів юридичного режиму регулювання суспільних відносин у сфері публічних фінансів.

У фінансовому праві застосовуються різні принципи, які в теорії держави і права доктринально визначаються як ідеї або вимоги, початки, правила, положення тощо. Разом з цим, науковці сходяться у думці, що принципи, як би їх не називали, відображають найбільш суттєві особливості та цілеспрямованість, об’єктивні закономірності, які визначають сутність усієї системи права, галузі права чи правового інституту.

Правові засади у фінансовому праві утворюють єдину систему і виступають одним із елементів юридичного режиму регулювання суспільних відносин у сфері публічних фінансів. У принципах фінансового права відображаються та конкретизуються загальноправові засади, скориговані особливостями його правового регулювання. Поряд із загальними принципами фінансового права діють принципи його підгалузей та інститутів, яких у фінансовому праві достатньо велика кількість, що мають свої особливості.

На підставі проведеного дослідження у статті пропонується розділити загальні принципи фінансового права на дві групи: загальноправові засади (з урахуванням галузевої специфіки) та 2) загальні фінансово-правові засади.

До загальних фінансово-правових засад запропоновано відносити: принцип єдності фінансової, бюджетної, податкової, банківської та грошової системи держави; принцип єдності та взаємодії фінансової політики та фінансової системи; принцип фінансової безпеки держави; принцип єдності та цілісності системи фінансових органів.

Ключові слова: принципи, фінансове право, загальні засади фінансового права, загальноправові засади, загальні фінансово-правові засади.

Список використаних джерел

  1. Rovynskyiv, Е. А. (1960), Basic issues of the theory of Soviet financial law, State Publishing House of Law Literature, Moscow.
  2. Kolodii, А. M. (1998), Principles of Ukrainian law, Yurinkom Inter, Kyiv.
  3. Skakun, О. F. (2000), Theory of the state and law, Konsum, Kharkiv.
  4. Voronova, L. K., Kucheriavenko, М. P., Prishva, N. Yu. and others (2009), Financial law of Ukraine, Legal unity, Kyiv.
  5. Godme, P. M. (1978), Financial law, Progress, Moscow.

[collapse]

Читати далі

©2024. Пенітенціарна академія України