ДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ПРОБАЦІЇ В КРАЇНАХ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ: ДОСВІД КРАЇН СКАНДИНАВІЇ ЯК ПРИКЛАД ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ
Автор(и): Кузнєцов О. О., Пузиревський М. В., Тагієв C. Р.
Місце роботи:
Кузнєцов О. О.,
старший викладач кафедри тактико-спеціальної підготовки,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0002-1064-9116;
Пузиревський М. В.,
начальник кабінету кафедри тактико-спеціальної підготовки,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0001-8835-3238;
Тагієв C. Р.,
доктор юридичних наук, заслужений юрист України,
завідувач кафедри кримінального,
кримінально-виконавчого права та кримінології,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2020. № 1 (9): 104-113
https://doi.org/10.32755/sjlaw.2020.01.104
У статті висвітлено важливість становлення служби пробації в Україні, оскільки розвиток цієї інституції наближає вітчизняне правове поле до «європейських стандартів». На сьогодні кримінально-правова та кримінально-виконавча політика України спрямована на економію репресії та широке застосування (там, де це можливо і доцільно) покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, враховуючи те, що наслідки ув’язнення є негативними як для особистості засудженого, так і для самого суспільства. Досліджено, що у країнах Західної Європи, в тому числі країнах Скандинавського півострова, органи нагляду та пробації організовані в межах Міністерства юстиції. Офіцери пробації є державними службовцями. З метою встановлення контактів їм можуть допомагати добровільні наглядачі, особливо актуальним це є для малозаселених територій. Діяльність добровільних наглядачів координує служба пробації.
Ключові слова: служба пробації, виправлення, пробаційний нагляд та контроль, ресоціалізація, пенітенціарна служба, виконання покарань, країни Скандинавського півострова.
Список використаних джерел
- Богатирьов І. Г., Звенигородський О. М., Іваньков І. В. та ін. Виконання покарання, не пов’язаних з позбавленням волі, та основи пробації: курс лекцій. Чернігів: Просвіта, 2007. 236 с.
- Дрижак В. В., Чебоненко С. О. Робоча книга співробітника кримінально-виконавчої інспекції: навчальний посібник. Чернігів, 2006. 92 с.
- Богатирьова О. І. Теоретико-прикладні засади впровадження пробації в Україні: монографія. Київ: Дакор, 2013. 368 с.
- Боднар І. В., Іваньков І. В., Іваньков О. І. Окремі питання реформування служби пробації в Україні. Юридичний науковий електронний журнал: електронне наукове фахове видання. № 5. С. 167–170.
- Бадира В. А., Денисов С. Ф., Денисова Т. А. та ін. Кримінально-виконавче право: навчальний посібник. Видання друге, змінене і доповнене. Київ: Істина, 2010. 480 с.
- Романов М. В. Конспект лекцій з кримінально-виконавчого права: курс лекцій. Харків: В-во Права Людини», 2015. 256 с.
- Ягунов Д. В. Що стоїть на заваді створення служби пробації в Україні? (до питання про створення національної моделі пробації). Актуальні проблеми європейської інтеграції: збірник статей з питань європейської інтеграції та права. Випуск шостий. Одеса: Фенікс, 2011. С. 146–173.
- Яковець І. С. Європейські підходи до вирішення питань виїзду суб’єктів пробації за кордон. Теоретичні та практичні аспекти інституту пробації в Україні: матеріали міжнародного круглого столу (м. Київ, 22 червня 2018 року). Київ: Національна академія прокуратури України, 2018. С. 151–154.
- Пивовар Н. Г., Тимофеєв С. О., Янчук О. Б. та ін. Практика виконання альтернативних покарань. Інформаційний бюлетень № 3. Київ: ДДУПВП, 2010. 143 с.