ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ І УСТАНОВ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ
Автор(и): Самофалов Л. П., Самофалов О. Л.
Місце роботи:
Самофалов Л. П.,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії
та історії держави і права, конституційного права,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID:0000-0001-7626-4270
Самофалов О. Л.,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри
адміністративного, цивільного та господарського права і процесу,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID:0000-0001-9157
Мова: англійська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2023. № 2 (19): 106-115
https://doi.org/10.32755/sjlaw.2023.02.106
У статті розглядаються питання однієї із форм реалізації норм права – правозастосовної діяльності в системі кримінально-виконавчої служби.
Підкреслюється, що право як соціальний регулятор виконує свою функцію лише тоді, коли воно здійснюється в реальній практичній дійсності. У втілені правових приписів, в діях посадових осіб і органів держави проявляється їх призначення та відображається ефективність.
Обґрунтовується, що право є перетворюючою силою не само по собі, а в процесі його впливу на розвиток і регулювання суспільних відносин. У цьому полягає його сутність і соціальна цінність.
У статті підкреслюється, що застосування норм права є однією із важливіших форм його реалізації. Воно виступає своєрідним організаційно-правовим методом здійснення державно-владної діяльності: виконавчо-розпорядчої, контрольно-наглядової, правоохоронної.
Аналізуються різні визначення поняття застосування норм права обґрунтовані вченими-юристами. Констатується, що Державна кримінально-виконавча служба Україна є складовою частиною державного механізму і здійснює свою діяльність тільки в межах тих завдань і функцій, які передбачені законодавством України. Органи і установи служби беруть участь в реалізації фактично кожної функції держави.
Державна кримінально-виконавча служба Україна, як частина правоохоронних органів, має вплив на стан боротьби зі злочинністю, захист прав і свобод громадян.
У статті 6 частині 1 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» вказуються, «Державна кримінальна-виконавча службу України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції…»
Підкреслюючи, що ці функції стосуються всіх складових ДКВС, вказується науково обґрунтовані випадки і умови для яких відбувається правозастосовна діяльність, а також те, що дана діяльність може включати й інші форми реалізації права. Правозастосовна діяльність суб’єктів ДКВС є творчою діяльністю і потребує професійного, компетентного підходу. Автори стверджують, що для цього повинна бути досконала, глибока підготовка професійного грамотних, юридично освічених кадрів, які здатні випускати Академія ДПтС та інші навчальні заклади.
Ключові слова: реалізація права, застосування права, кримінально-виконавча служба, рядовий і начальницький склад, правозастосовна діяльність, випадки правозастосування.
Список використаних джерел
- Popovych, V.M. (2015), Theory of the state and law: concept, praxeology and development methodology, Yurinkom Inter. Kyiv.
- Vediernikov, Yu.A. (2015), Theory of the State and Law, State University of Internal Affairs affairs, Lira LTD, Dnipropetrovsk..
- Kopeichykov, V.V. (1997), General Theory of the State and Law, Yurinkom. Kyiv.
- Rabinovych P.M. (2001), Fundamentals of General State and Law Theory, Atica, Kyiv.
- Ukraine (2005), On the State Criminal and Executive Service of Ukraine: Law of Ukraine, Verkhovna Rada of Ukraine, Kyiv.
- Mukhtarova, O.A. (2013), The concept and essence of the professional executive system, Current Issues of Training Specialists in Higher Educational Institutions; Experience of the Problem, Perspectives: materials of the International Scientific and Practical Conference, Publisher V.M. Lozovyi, Chernihiv, PP. 179-184.