ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ І УСТАНОВ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Автор(и): Самофалов Л. П., Самофалов О. Л.

Місце роботи:

Самофалов Л. П.,

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії

та історії держави і права, конституційного права,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

ORCID:0000-0001-7626-4270

 

Самофалов О. Л.,

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри

адміністративного, цивільного та господарського права і процесу,

Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна

ORCID:0000-0001-9157

 

Мова: англійська

Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2023. № 2 (19): 106-115

https://doi.org/10.32755/sjlaw.2023.02.106

Анотація

У статті розглядаються питання однієї із форм реалізації норм права – правозастосовної діяльності в системі кримінально-виконавчої служби.

Підкреслюється, що право як соціальний регулятор виконує свою функцію лише тоді, коли воно здійснюється в реальній практичній дійсності. У втілені правових приписів, в діях посадових осіб і органів держави проявляється їх призначення та відображається ефективність.

Обґрунтовується, що право є перетворюючою силою не само по собі, а в процесі його впливу на розвиток і регулювання суспільних відносин. У цьому полягає його сутність і соціальна цінність.

У статті підкреслюється, що застосування норм права є однією із важливіших форм його реалізації. Воно виступає своєрідним організаційно-правовим методом здійснення державно-владної діяльності: виконавчо-розпорядчої, контрольно-наглядової, правоохоронної.

Аналізуються різні визначення поняття застосування норм права обґрунтовані вченими-юристами. Констатується, що Державна кримінально-виконавча служба Україна є складовою частиною державного механізму і здійснює свою діяльність тільки в межах тих завдань і функцій, які передбачені законодавством України. Органи і установи служби беруть участь в реалізації фактично кожної функції держави.

Державна кримінально-виконавча служба Україна, як частина правоохоронних органів, має вплив на стан боротьби зі злочинністю, захист прав і свобод громадян.

У статті 6 частині 1 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» вказуються, «Державна кримінальна-виконавча службу України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції…»

Підкреслюючи, що ці функції стосуються всіх складових ДКВС, вказується  науково обґрунтовані випадки і умови для яких відбувається правозастосовна діяльність, а також те, що дана діяльність може включати й інші форми реалізації права. Правозастосовна діяльність суб’єктів ДКВС є творчою діяльністю і потребує професійного, компетентного підходу. Автори стверджують, що для цього повинна бути досконала, глибока підготовка професійного грамотних, юридично освічених кадрів, які здатні випускати Академія ДПтС та інші навчальні заклади.

Ключові слова: реалізація права, застосування права, кримінально-виконавча служба, рядовий і начальницький склад, правозастосовна діяльність, випадки правозастосування.

Список використаних джерел

  1. Popovych, V.M. (2015), Theory of the state and law: concept, praxeology and development methodology, Yurinkom Inter. Kyiv.
  2. Vediernikov, Yu.A. (2015), Theory of the State and Law, State University of Internal Affairs affairs, Lira LTD, Dnipropetrovsk..
  3. Kopeichykov, V.V. (1997), General Theory of the State and Law, Yurinkom. Kyiv.
  4. Rabinovych P.M. (2001), Fundamentals of General State and Law Theory, Atica, Kyiv.
  5. Ukraine (2005), On the State Criminal and Executive Service of Ukraine: Law of Ukraine, Verkhovna Rada of Ukraine, Kyiv.
  6. Mukhtarova, O.A. (2013), The concept and essence of the professional executive system, Current Issues of Training Specialists in Higher Educational Institutions; Experience of the Problem, Perspectives: materials of the International Scientific and Practical Conference, Publisher V.M. Lozovyi, Chernihiv, PP. 179-184.

[collapse]

Читати далі

©2024. Пенітенціарна академія України