ВИБОРНІСТЬ СУДДІВ, ЯК СПОСІБ НАДІЛЕННЯ ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯМИ В США ТА НЕОБХІДНІСТЬ ЗАПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ ВИБОРНОСТІ СУДДІВ В УКРАЇНІ

Автор(и): Олійник В.С., Ребкало М.М.

Місце роботи:

Олійник В.С.

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права,

Академія Державної пенітенціарної служби, Чернігів, Україна

ORCID: 0000-0001-5546-9613

 

Ребкало М.М.

кандидат наук з державного управління, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права,

Академія Державної пенітенціарної служби, Чернігів, Україна

ORCID: 0000-0002-9633-5811

 

Мова: англійська

Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2022. № 3 (17): 18-25

https://doi.org/10.32755/sjlaw.2022.03.018

Анотація

На сьогодні Конституція України передбачає виключно призначуваний спосіб формування суддівського корпусу. Відповідно до Основного Закону, призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя в порядку, встановленому законом; призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом.

У США сформувались три типи систем виборів суддів:

– система виборів «партійних» суддів (partisan elections), коли суддя має партійну приналежність та зобов’язується здійснювати свою діяльність у відповідності з політичними ідеями та настановами партії, до якої він належить;

– система виборів «безпартійних» суддів (non-partisan elections);

– вибори за продовження повноважень суддів (retention elections). Особливість цих систем полягає в тому, що виборці не обирають одного з декількох кандидатів, які вже були наділені своїми повноваженнями шляхом призначення,  а голосують за продовження повноважень діючого судді або за зміщення його з посади.

Але на думку деяких американських дослідників, сучасні кампанії з виборів суддів, разом з іншими виборчими кампаніями в США характеризуються, по-перше більшим впливом груп особистих інтересів не лише на місцевому рівні та рівні штатів, а й на національному рівні, що надають виборцям інформацію у вигідному для себе світлі, і, по-друге, зростанням їх вартості.

Модель, за якої судді обираються не відповідає сучасним потребам української судової системи. Автори статті не впевнені, що в умовах тотальної корумпованості в тому числі і виборчої системи, навіть на виборах за продовження повноважень суддів, не будуть застосовуватись спроби підкупу виборців та інших засобів впливу на них,  що може остаточно підірвати незалежність української судової системи.

Ключові слова: виборність суддів, повноваження суддів, система виборів «партійних» суддів, система виборів «безпартійних» суддів, вибори за продовження повноважень суддів.

Список використаних джерел

  1. Ukraine (1996), Constitution of Ukraine, available at: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/254k/96-en (accessed 2 August 2022).
  2. DeWolf, D.K. (2008), Electing judges keeps them accountable, available at: www.seattlepi.com/local/opinion/article/Electing-judges-keeps-them-accountable-1218803.php (accessed 9 August 2022).
  3. Bihun, V. S. and Usenko, I. B. (2014), Judiciary in Ukraine: historical origins, patterns, features of development, Publishing House “Naukova Dumka” NSA of Ukraine, Kyiv, 504 p.
  4. Canes-Wrone, B., Clark, T. S., and Park, J.-K. (2012). “Judicial independence and retention elections”, Journal of Law, Economics, and Organization, Vol. 28, No. 2, PP. 211-234. https://doi.org/10.1093/jleo/ewq009.
  5. Shadrin, D.N. (2016), “Election of judges as alternative to their appointment”, Matters of Russian and International Law, Vol. 3, PP. 226-234.
  6. Dolezhan, V. (2009), “For pure mantles. Election of judges: a panacea for evil or an element of election technology?”, Law and Business, Vol. 37, PP. 34-39.

[collapse]

Читати далі

©2024. Пенітенціарна академія України